01Verze falconaTréninkové miseNávodyZbraněDownloady07SierraHotelFórumPilotiOdkazyInterníWebteam
Bullseye - jak se orientovat a neztratit - 28. 02. 2009
Autor: Hammer | (4647 přečtení)
Co to je bullseye formát ?
Bullseye ( balsáj ) aneb býčí oko je tzv. referenční orientační bod. To znamená smyšlený ale pevný bod někde na mapě uložený ve všech Spojeneckých počítačích, podle nějž se mohou orientovat všichni účastníci boje na daném bojišti. Když si kliknete pravou myší na mapě, dole se vám zobrazí nabídka bullseye a když kliknete na ni, dostane se vám příležitosti podívat se, kde bullseye leží. A taky zjistíte, kde asi vůči bullseye vede vaše trasa letu. Ale jenom přibližně.

Příklad: pokud slyšíte, že AWACS dává někomu výstrahu před nepřátelskými letouny (ale zahrnuje v to i vrtulníky, blboun jeden nejapný - verze SP 2) ve formátu kurzu (heading) a vzdálenosti k jeho letadlu, je vám to prd platné, když chcete zjistit, jestli se vám nebojuje za zadnicí. Slyšíte totiž směr od dotyčného spojence, ale už nevíte, na kterou stranu momentálně jeho nos směřuje.

Pokud ale AWACS mluví ve formátu bullseye, je vše rázem jasné. Pozice nepřítele se totiž vztahuje k bullseye a tu znají všichni spojenci. Hned víte, jak daleko od vás se bojuje, co to může znamenat pro vaši misi, jestli nepotřebují hoši pomoct a podle toho se taky zařídit. .

Kde se vaše letadlo vůči bullseye nachází, zjistíte velmi snadno: v režimu NAV se na obou MFD vlevo dole tyto informace objevují. Číslice v kroužku udává vzdálenost k bullseye a číslice pod kroužkem udává směr od bullseye ve stupních (azimut). Nad tím je ještě stejným  působem vyjádřena symbolika polohy kurzoru radaru: číslice vlevo jsou stupně a vpravo míle. V režimech A-A i A-G máte informace pouze o poloze kurzoru radaru.

AWACS oznámí cíl a teď je třeba se rychle orientovat. K tomu vymyslel HARM velmi  jednoduchou ale zároveň geniální pomůcku: zhotovil pár kružnic bullseye v různých měřítkách  pro různě dlouhé mise. Tohle si vytisknete a vložíte do tzv. průsvitky: v každém papírnictví vám průhledné popisovatelné složky tužkou prodají. Do předstartovní přípravy každé mise prostě zahrnete i následující body:
  1. zakreslení trasy letu: na každý steerpoint si na mapě kliknete pravou myší a zanesete jeho polohu v bullseye na růžici v průsvitce. S mapou to nemá nic společného! Tak máte na růžici nakreslenou vaši trasu, kterou si pospojujete. Kreslete mikrotužkou, gumuje se to dobře, když je to moc špinavé, omyjte průsvitku prostě Jarem.

  2. Zakreslení polohy SAMů, vyhledávacích radarů, polohy pozemních cílů, polohy vlastních prvosledových jednotek atd atd. Zde je velmi důležité zvolit správné měřítko bullseye, abyste neměli vše úplně mrňavé a nepletlo se vám to dohromady. Proto Harm vyvinul více velikostí.

Zobrazen celý článek
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | tisk

   Zpět
 

 

Založeno na redakčním systému phpRS
Novinky - index search